O mnie

 

„To jest wieczór na piosenkę – pomyślał Włóczykij. – Na nową piosenkę, która składać się będzie w
jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty i której resztę stanowić będzie
niewypowiedziany zachwyt, że mogę wędrować…”

Tove Jansson „Opowiadania z Doliny Muminków”

 

Z decyzją o założeniu bloga zwlekałem przez wiele lata. W 2011 roku, po mojej pierwszej wizycie w Birmie, ostatecznie zdecydowałem się podjąć to wyzwanie i spróbować swoich sił w blogosferze. O wiele trudniejszą decyzją okazał się wybór nazwy dla bloga. Po wielu rozmowach z przyjaciółmi zdecydowałem się na nazwę „Włóczykij”. Kierował mną nie tylko sentyment do ponadczasowej prozy Tove Jansson, ale także zamiłowanie do podróży. Tych dalekich i tych bliższych, w realnej przestrzeni i tych intelektualnych, z drugiego końca świata i z domu.

Jestem absolwentem filmoznawstwa i kulturoznawstwa dalekowschodniego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Gdy studiowałem aktywnie uczestniczyłem w życiu studenckim. Najpierw jako przewodniczący Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ (2013 – 2015), a potem jako przewodniczący Rady Kół Naukowych UJ (2015 – 2016). Jednocześnie  popularyzowałem wiedzę o Korei jak ekspert Centrum Studiów Polska-Azja (2016 – 2018). Obecnie pracę tą kontynuuję w Instytucie Boyma oraz w Klubie Jagiellońskim. W ramach stypendium UJ rok akademickim 2016/2017 spędziłem studiując w Hankuk University w Seulu. Podczas mojego pobytu miałem również okazję badać północnokoreańskie archiwa Ministerstwa na Rzecz Zjednoczenia.

Obecnie rozpocząłem studia doktoranckie w Instytucie Religioznawstwa UJ. Moim tematem badawczym jest mit Korei Północnej. W ramach wymiany bilateralnej rok 2019/2020 spędzam jako student Chonbuk National University w Korei Południowej. W moich studiach zajmują mnie przede wszystkim tematy takie jak: politologia religii, symbolizm, teoria mitu, ideologia totalitarna, religijność Korei (w szczególności tzw. nowe ruchy religijne) oraz nauka języków obcych, zwłaszcza języka koreańskiego.

Publikował artykuły naukowe, jak i popularno-naukowe m.in. w Do rzeczy, Ekrany, Focus, Kino, Polityka, Poznaj Świat, Witaj w podróży, Znak. Stale współpracuję z Tygodnikiem Powszechnym. Regularnie komentuję wydarzenia na Półwyspie Koreańskim w Tok Fm. Zdjęcia z mojej podróży do Mali znalazły się w książce Przemytnicy książek z Timbuktu.

Jestem również jednym z założycieli muzycznego kolektywu United Soundz, z którym zorganizowałem kilkadziesiąt muzycznych imprez, oraz autorem, krótkometrażowych filmów dokumentalnych: „Droga do Timbuktu” i „Somaliland is safe!”. Zajmuję się też fotografią i slajdowiskami z podróży. W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

Jestem jednym z przewodników na portalu Voyager Planner, gdzie znajdziecie mój przewodnik po południowej Birmie.

Strona wloczykij.org jest zbiorem prac z wieloletniej włóczęgi. Znajdziesz tu zarówno autostopowy przewodnik po świecie, kolekcję tzw. „miejsc opuszczonych”, refleksje nad współczesną turystyką, jak i moje komentarze opiniotwórcze dotyczące Azji, zazwyczaj Korei. Zapraszam Cię do świata moich podróży i obserwacji! Rozgość się!

Obecnie bloga pomaga mi prowadzić moja żona, Agata.

Roman

Agata

ZDJĘCIA: Wszystkie fotografie na blogu są własnością autora, który nie udziela zgody na ich rozpowszechnianie bez jego wiedzy.

2 Responses to O mnie

Odpowiedz

Oznaczone * pola są wymagane