O mnie

 

„To jest wieczór na piosenkę – pomyślał Włóczykij. – Na nową piosenkę, która składać się będzie w
jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty i której resztę stanowić będzie
niewypowiedziany zachwyt, że mogę wędrować…”

Tove Jansson „Opowiadania z Doliny Muminków”

 

Wloczykij.org jest zbiorem prac z wieloletniej włóczęgi. Na stronie znajdziecie moje refleksje dotyczące podróżowania, autostopowy przewodnik po świecie, opisy niezwykłych lokalizacji, wywiady z oryginalnymi ludźmi, katalog opuszczonych miejsc i tonę zdjęć. Ze względu na moje zainteresowania naukowe w ostatnich latach blog zdominował koloryt koreański.

Koreę Południową po raz pierwszy odwiedziłem w 2012 roku, Północną w 2014. Dwa lata spędziłem ucząc się języka koreańskiego na uczelniach Hankuk i Jeonbuk. W 2018, 2022 i 2023 roku realizowałem granty naukowe w Korei Południowej. Od 2023, jako przewodnik Klubu Podróżników Laurazja zabieram turystów na dwie wycieczki, wiosenną i jesienną do Korei Południowej. Zobacz mój program.

Obroniłem rozprawę doktorską poświęconą kinu Korei Północnej w Instytucie Religioznawstwa UJ. Zainteresowania badawcze kontynuuję, realizując projekt „Political myth in the DPRK Cinema. 1948-2011” finansowany przez NCN w ramach stypendium Preludium 21.

Ukończyłem filmoznawstwo i kulturoznawstwo dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jestem autorem książki Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej wydanej przez Wydawnictwo Czarne. Książka dostępna jest również w wersji audiobook-u, do którego użyczyłem głosu.

Publikował artykuły naukowe i popularnonaukowe m.in. w Ekrany, Focus, Kino, Klub Jagielloński, Kontynenty, National Geographic Polska, Poznaj Świat, Witaj w podróży, Znak. Stale współpracuję z Tygodnikiem Powszechnym i tygodnikiem Polityka. Pisze analizy dla Instytutu Boyma. Regularnie komentuję wydarzenia na Półwyspie Koreańskim w Tok Fm i w Dziale Zagranicznym.

Zdjęcia z mojej podróży do Mali znalazły się w książce Przemytnicy książek z Timbuktu. Nakręciłem również dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne: „Droga do Timbuktu” i „Somaliland is safe!”. Zajmuję się też fotografią i slajdowiskami z podróży. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.

Obecnie bloga prowadzę razem z moją żoną, Agata. Zapraszamy Cię do świata naszych podróży i obserwacji! Rozgość się!

Roman

Agata

ZDJĘCIA: Wszystkie fotografie na blogu są własnością autora, który nie udziela zgody na ich rozpowszechnianie bez jego wiedzy.

2 Responses to O mnie

Odpowiedz

Oznaczone * pola są wymagane