Korea Południowa

Top 5 rewelacyjnych źródeł do nauki koreańskiego

Jak wygląda codzienne życie studenta w Korei Południowej? Co warto zobaczyć w azjatyckim metropolis? Czy w dobie Internetu można jeszcze przeżyć szok kulturowy?  Co czwartek serwuję moje wrażenia i przemyślenia z Seulu. Uwaga, kuchnia koreańska bywa pikantna!

Myślę, że większość osób, które uczą się języków orientalnych, w tym koreańskiego musiało zwrócić uwagę na naprawdę dużą ilość darmowych, profesjonalnych materiałów dostępnych do nauki tego języka online. Osobiście wydaje mi się, że gdybym ucząc się japońskiego, znalazł takie materiały, jakie są dostępne dla nauki koreańskiego, to mój japoński byłby dziś dużo lepszy. Oczywiście inna sprawa to motywacja i zaangażowanie, które zdecydowanie przeważyły u mnie na rzecz języka koreańskiego – niemniej jednak dobre narzędzia do nauki mogą ułatwić życie.

Niezależnie czy znasz już koreański, czy dopiero rozważasz naukę, poniżej przedstawiam 5 najlepszych programów do nauki koreańskiego. To dynamiczne i zabawne platformy, które skutecznie uczą języka – przynajmniej w mojej opinii.

 1. Talk To Me In Korean 
  W skrócie TTMIK to prężnie rozwijająca się platforma, oferująca multum materiałów do nauki za darmo. Praktycznie wszyscy europejscy studenci w mojej klasie korzystają z tej platformy. Często spotykma się z opinią, że koreańscy nauczyciele (nie tylko ci z HUFS) nie umieją tłumaczyć gramatyki. Na stronie znajdują się podcasty i pdf dot. gramatyki, a na profilu yt dziesiątki różnych atrakcyjnych filmów do nauki, które różnią się ideą i stopniem zaawansowania. W przeciwieństwie do sztywnych dialogów z podręczników są bardzo naturalne. Ja obecnie unikam już w mojej nauce  wstawek po ang. i staram się oglądać materiały w całości po koreańsku. TTMIK oferuje wiele tego typu np. Story Time, czy podcast Iyagi. Portal jest fenomenem na skalę światową i dzięki ilości materiałów wiele osób koncentruje się na nauce wyłącznie z TTMIK. Założyciel strony, podróżnik, bloger i poliglota, Hyunwoo Sun z którym ostatnio spotkałem się na kawę, zapowiada uruchomienie również szkoły stacjonarnej.
 2. How to study korean
  Mottem strony jest „Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć. Wszystko”. Nie wiem, czy istnieje inny portal, który bardziej szczegółowo i logicznie wyjaśniałby zasady języka koreańskiego. Setki ciekawych zdań i złożeń gramatycznych. Większość przykładów i słów można również odsłuchać na stronie. Najlepsze, że jest to indywidualny projekt – twórcy pomagała jedynie jego koreańska żona. Chapeau bas!
 3. SweetandtastyTV
  Sympatyczny vlog Miny, przedsiębiorczej Koreanki (choć być może całego sztabu osób), która omawia liczne koreańskie zwroty i koreańską kulturę. Większość filmików posiada również zabawne scenki ilustrujące przedstawiane słowa lub przykłady, w których Mina wciela się w wymyślone przez siebie postaci. Zabawne i pomysłowe. Tak swoją drogą nie zgadlibyście, ile Mina ma lat.
 4. Koreanclass101
  Trochę starsza od TTMIK i mniej popularna strona, ale zawierająca równie dużo materiałów. Ja lubię ją za serię prostych i trudniejszych, krótkich dialogów.
 5. Lingq
  Jak dla mnie jest to najlepsza strona do nauki języków w ogóle. Założona przez multi poliglotę Steva Kaufmanna, przedstawia jego autorską metodę. Steve mówi w 15 językach, a koreańskiego nauczył się w wieku 56 lat. Cała jego strategia w skrócie sprowadza się do słuchania dialogów wraz z transkryptem i zaznaczania nieznany słów. Dialogi można zapętlać, a zaznaczone słówka powtarzać. Steve zaleca słuchanie ulubionych dialogów setki razy. Metoda działa zaskakująco skutecznie, gorąco wszystkim polecam. Steve prowadzi też vloga, na którym opowiada o maestrii w nauce języków.

3 myśli na temat “Top 5 rewelacyjnych źródeł do nauki koreańskiego”

 1. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z nauką koreańskiego. Ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć aplikacji do jego nauki z języka polskiego, tylko wszędzie z angielskiego. Być może takowa nie istnieje? Niestety mój angielski nie jest na tyle dobry aby uczyć się z niego koreańskiego. Pozdrawiam, Ewa.

Leave a Reply