Korea Południowa

Top 5 rewelacyjnych źródeł do nauki koreańskiego

Jak wygląda codzienne życie studenta w Korei Południowej? Co warto zobaczyć w azjatyckim metropolis? Czy w dobie Internetu można jeszcze przeżyć szok kulturowy?  Co czwartek serwuję moje wrażenia i przemyślenia z Seulu. Uwaga, kuchnia koreańska bywa pikantna!

Myślę, że większość osób, które uczą się języków orientalnych w tym koreańskiego musiało zwrócić uwagę na naprawdę dużą ilość darmowych, profesjonalnych materiałów dostępnych do nauki tego języka online. Osobiście wydaje mi się, że gdybym ucząc się japońskiego znalazł takie materiały, jakie są dostęp dla nauki koreańskiego to mój japoński byłby dziś dużo lepszy. Oczywiście inna sprawa to motywacja i zaangażowanie, które zdecydowanie przeważyły dla języka koreańskiego – niemniej jednak dobre środki do nauki mogą ułatwić życie.

Niezależnie czy znasz już koreański czy dopiero rozważasz naukę, poniżej przedstawiam 5 moim zdaniem najlepszych programów do nauki koreańskiego. Uwaga, nie są to nudne strony, których głównym celem jest przygotowanie do napisania państwowych testów, tylko dynamiczne i zabawne platformy, które skutecznie uczą języka – przynajmniej w mojej opinii.

 1. Talk To Me In Korean 
  To szkoła językowa od której zaczyna naukę większość osób. Praktycznie wszyscy europejscy studenci w mojej klasie z niej korzystają twierdząc, że koreańscy nauczyciele (nie tylko ci z HUFS) nie umieją tłumaczyć gramatyki. Na stronie znajdują się darmowe podcasty dot. gramatyki, a na profilu yt dziesiątki różnych atrakcyjnych filmów do nauki, które różnią się ideą i stopniem zaawansowania. Są doskonałe bo w przeciwieństwie do sztywnych dialogów z podręczników są bardzo naturalne. Ja obecnie unikam już w mojej nauce koreańskiego wstawek po ang. dlatego staram się oglądać materiały w całości po kor. I takich na TTMIK jest wiele, np. Story Time. Portal jest fenomenem na skalę światową i dzięki ilości materiałów wiele osób ogranicza naukę tylko do nich. Założyciel strony, podróżnik, bloger i poliglota, Hyunwoo Sun z którym ostatnio spotkałem się na kawę, zapowiada uruchomienie również szkoły stacjonarnej. Wywiad na blogu już wkrótce!
 2. How to study korean
  Mottem strony jest “Wszystko co potrzebujesz wiedzieć. Wszystko”. Nie wiem czy istnieje portal, która bardziej szczegółowo i logicznie wyjaśniałby zasady języka koreańskiego. Setki ciekawych zdań i złożeń gramatycznych. Większość przykładów i słów można również odsłuchać na stronie. Najlepsze, że jest to indywidualny projekt – twórcy pomagała jedynie jego koreańska żona. Chapeau bas!
 3. SweetandtastyTV
  Sympatyczny vlog Miny, przedsiębiorczej Koreanki  (choć zapewne całego sztabu osób), która omawia liczne koreańskie zwroty i koreańską kulturę. Większość filmików posiada również zabawne scenki ilustrujące przedstawiane słowa, lub przykłady w których Mina odgrywa wszystkie postacie. Zabawne i pomysłowe. Tak swoją drogą nie zgadlibyście ile Mina ma lat.
 4. Koreanclass101
  Trochę starsza od TTMIK i mniej popularna strona, ale zawierająca równie dużo materiałów. Ja lubię ją za serię prostych i trudniejszych, krótkich dialogów.
 5. Lingq
  Jak dla mnie jest to najlepsza strona do nauki języków w ogóle. Założona przez multi poliglotę Steva Kaufmanna opiera się na jego metodzie. Steve mówi w 15 językach, a koreańskiego nauczył się w wieku 56 lat. Cała jego metoda w skrócie sprowadza się do słuchania dialogów i podcastów oraz sprawdzania słów. I tak w kółko tysiące razy. Działa wyśmienicie, gorąco wszystkim polecam. Steve prowadzi też vloga, na którym opowiada o maestrii w nauce języków.

Dodaj komentarz