Korea Południowa

6 fantastycznych sposobów na przyspieszenie nauki języka koreańskiego

Jak wygląda codzienne życie studenta w Korei Południowej? Co warto zobaczyć w azjatyckim metropolis? Czy w dobie Internetu można jeszcze przeżyć szok kulturowy?  Co czwartek serwuję moje wrażenia i przemyślenia z Seulu. Uwaga, kuchnia koreańska bywa pikantna!

Na uniwersytecie Hankuk uczę się kilku języków na raz. Nauka języka koreańskiego przychodzi mi zdecydowanie najtrudniej i najwolniej pomimo, że poświęcam mu najwięcej czasu. Nikt nie mówi, że języki orientalne są łatwe. Nie są i co gorsza nieużywane szybko wypadają z głowy. Znam osoby, które przez rok studiowały koreański w Korei, ale nie używają języka na co dzień i ledwie co się nim posługują. Same zajęcia z koreańskiego to zdecydowanie za mało by nauczyć się języka. Problemem jest i sztywny charakter materiałów, z których uczy się na zajęciach, jak i ćwiczenie języka z obcokrajowcami – osłuchiwanie się koreańskiego w akcencie chińskim lub hiszpańskim nie pomaga, zwłaszcza, że przy nauce tego języka akcent ma wielkie znaczenie. To też trochę tak, jak z nauką jazdy samochodem. Dopiero gdy pierwszy raz wyjeżdżasz sam na miasto to zaczynasz rozumieć czym sztuka kierowania samochodem jest naprawdę.

Poniżej przedstawiam kilka dobrych metod, które pomagają mi w nauce. To, że trzeba próbować rozmawiać z Koreańczykami po koreańsku czy, że dobrze jest oglądać koreańskie dramy i filmy to oczywista oczywistości. Generalnie czas spędzony z językiem zawsze działa na naszą korzyść, ale przechodząc do konkretów:

 1. Manhwa (만화) czyli koreańskie komiksy
  Uczenie się języka z prostych i krótkich komiksów to doskonały pomysł. Jeżeli nie jest to tylko manhwa o dynastii Joseon to zazwyczaj język komiksu jest stosunkowo prosty, sam rysunek wiele tłumaczy, a duża ilość akcji sprawia, że nawet, jak się nie wszystko rozumie to czas płynie szybko. Najlepiej czytać i co pewien czas odświeżać to co się przeczytało. Dużą kolekcję komiksów dostępnych online znajdziecie na Naver. Jak do tej pory moim ulubionym komiksem jest Penguin Loves Mev komiks o perypetiach Koreanki i jej brytyjskiego męża. Znany też powszechnie przez koreańskich studentów.
 2. Oglądanie filmów koreańskich z napisami koreańskimi
  Lingwiści potwierdzają: jeżeli oglądamy filmy w języku, który chcemy się nauczyć, ale napisy mamy w języku, który znamy lepiej, to nie wielki z tego będzie pożytek. Dużo więcej człowiek nauczy się oglądając filmy gdzie może zarówno słuchać jak i czytać to co aktorzy mówią. Jest to jednak bardzo trudne i wymaga już całkiem dobrych umiejętności językowych. Ciężko też zdobyć filmy z takimi napisami, zwłaszcza gdy nie mieszka się w Korei. Dramy z koreańskimi napisami można znaleźć m.in. na viki.com.
 3. Oglądanie zagranicznych filmów z koreańskimi napisami.
  Wiadomo, nie samą Koreą człowiek żyje (przynajmniej ja). Trzeba czasem nadrobić filmowe zaległości, Oskary itd. Można ten czas wykorzystać również na naukę. Napisy do zagranicznych filmów zwłaszcza do amerykańskich nie jest specjalnie trudno znaleźć. Polecam np. 22min.com.
 4. Słuchanie w kółko prostych podcastów
  Gdy pisałem ostatnio o rewelacyjnych źródłach do nauki języka koreańskiego wspominałem Lingq, stronę do nauki języków, która zawiera pokaźną kolekcję prostych dialogów, piosenek i audycji w koreańskim. Słuchać można podczas spacerów, na siłowni, podczas sprzątania czy jedzenia. Niektórzy, jak super-poliglota Moses zalecają słuchanie prostych podcastów nawet kilka tysięcy razy. Jest to pranie mózgu, ale potwierdzam, działa.
 5. Używanie fiszek z głową
  Nie jestem specjalnym fanem fiszek i długo uważałem, że nauka z nimi nie jest specjalnie efektywna. Teraz jednak robię sobie elektroniczne fiszki. Gdy podczas rozmowy słyszę, jakieś słowo, którego nie rozumiem to często proszę rozmówcę o zapisanie mi tego co mówił na telefonie. Fiszki, na których znajdują się słowa (a najlepiej zwroty), które usłyszało się w życiu dużo łatwiej się zapamiętuje.
 6. Oglądanie telewizyjnych show
  Koreańskie show telewizyjne są często dużo lepsze w nauce języka niż dramy. To dlatego, że najlepsze kwestie wypowiadana przez uczestników teleturniejów pojawiają się w postaci wielkich napisów na ekranie. Chyba najpopularniejszym show wśród studentów j. koreańskiego jest Running Man. Całość łatwo dostępna online.

Dodaj komentarz