...O PODRÓŻOWANIU...

Wszystko co chcielibyście mieć w podróży, ale baliście się zapytać

Fot. Roman Husarski
Słowo „kompatybilność” bywa różnie rozumiane w różnych krajach.
Fot. Roman Husarski

Scyzoryk, latarka, leki na biegunkę… to standardowe wyposażenie, które zazwyczaj ląduje w plecaku każdego przyzwoitego backpackera. Są jednak rzeczy, o których można by nie pomyśleć przed wyjazdem z domu (i nie chodzi mi tu o ręcznik), a które mogą się okazać zbawienne podczas podróży. Poniżej przedstawiam moje propozycje.

 1. SZNUREK – głupi kawałek sznurka może nas uratować, gdy chcemy rozwiesić pranie, naprawić uszkodzony plecak, ukryć jedzenie poza namiotem (gdy nocujemy w dziczy) czy związać plecaki na zatłoczonym dworcu.
 2. ZATYCZKI DO USZU – birmański nocny autobus serwujący ci przeboje non stop? Albańskie wesele nieopodal twojego hostelu? A może zepsuty wentylator w etiopskiej noclegowni? Te sytuacje wcale nie muszą się skończyć przeklinaniem całego świata. Zabezpiecz się zawczasu!
 3. ODKAŻACZ DO RĄK – człowiek najłatwiej zaraża się przez brudne ręce. Nie wszędzie będziemy mieli dostęp do mydła. Osobiście choroby uważam za największe zagrożenie podczas podróży, dlatego warto zadbać o utrzymanie podstawowych zasad higieny.
 4. NIĆ DENTYSTYCZNA  – podczas podróży po Bałkanach raz pękła mi ość rybia pomiędzy zębami. Ledwo dotarłem do mojego namiotu. Brak nici doprowadziłby mnie na skraj szaleństwa. Serio.
 5. KREM PRZECIW SŁONECZNY – oczywiście ludzie różnie reagują na słońce, ale mi nie uśmiecha się wygląd dalmatyńczyka.
 6. KŁÓDKA – zamkniemy nią namiot, pokój niepewnego hotelu czy po prostu nasz bagaż. Po tym, jak nieciekawie okradli mnie na lotnisku, zawsze zabieram przynajmniej jedną ze sobą.
 7. SIATKI – je akurat łatwo zdobyć podczas podróżowania, warto jednak mieć w pamięci, by zawsze posiadać kilka siatek na stanie – na owoce, brudne ciuchy, cokolwiek.

Może ta krótka lista wydawać się banalnie, ale o takich przedmiotach często się zapomina. Nie należy zabierać za wiele w podróż, ale są rzeczy, które po prostu poprawią nam komfort wycieczki. A wy co odkryliście, jako zbawienne podróżując? Dopisalibyście coś do tej listy?

3 myśli na temat “Wszystko co chcielibyście mieć w podróży, ale baliście się zapytać”

 1. Nić dentystyczna jest też świetna do zszywania plecaka, butów i innych takich rzeczy. Jest bardzo wytrzymała. Warto więc do listy dodać też igłę do szycia, która w bardziej odludnych terenach bywa bardzo pomocna. 🙂
  Skoro są zatyczki do uszu to ja jeszcze polecam opaskę na oczy do spania. W zestawie ze stoperami umożliwi zaśnięcie wszędzie i o każdej porze. 🙂
  No i skoro wiemy już że należy dbać o higienę rąk to polecam obcinarkę do paznokci bo to pod nimi najłatwiej wyhodować chorobotwórczy ekosystem.

  1. Igła i nić! Wiedziałem, że o czymś zapomniałem, faktycznie to podstawa.

   Moja dziewczyna z kolei mówi, że pominąłem najważniejszy babski artefakt – pilniczek. Generalnie zakładam, że dziewczyny mogłyby w przedstawionej liście mocno namieszać…

 2. kompas, w sumie niewiadomo kiedy moze sie przydac, jesli bawisz sie w backpacking, nawet jak nie lazisz po górach. kartka i długopisy to w sumie oczywistości, więc tylko napomknę ;). Co do reszty to w sumie się zgodzę, choć nici i zatyczek nigdy nie brałem. Może zacznę ;). Pozdro, fajny blog swoją drogą.

Leave a Reply