Korea Południowa

Polonia w Korei

Jak wygląda codzienne życie studenta w Korei Południowej? Co warto zobaczyć w azjatyckim metropolis? Czy w dobie Internetu można jeszcze przeżyć szok kulturowy?  Co czwartek serwuję moje wrażenia i przemyślenia z Seulu. Uwaga, kuchnia koreańska bywa pikantna!

Przez ostatnie 10 miesięcy z Polakami miałem kontakty zaledwie sporadyczne i zawężające się do wymiany kilku zdań na stołówce ze studentkami z Poznania. Będąc w Korei miałem silne postanowienie by w celu jak najlepszego poznania koreańskiego (i innych języków) nie używać rodzimej mowy praktycznie wcale. Jednak w ostatnich tygodniach odbyły się dwie imprezy, które przyniosły dobre kontakty i wspomnienia za krajem.

Pierwszym wydarzeniem był zorganizowany przez ambasadę Polski w Seulu „Dzień Polski”. Mieliśmy i poczęstunek i wiele ciekawych namiotów. Powróciły zapomniane smaki. Poczułem radość jedząc bigos i wzruszenie smakując sernik. I do tego czarna herbata. Obecnie nie ma stricte polskiej restauracji w Seulu. Większość posiłków przygotowała odnosząca wśród Koreańczyków duży sukces bułgarska restauracja „Zelen„. Szefowie zakładu, braci Michał i Filip są w połowie Polakami. Od czasu do czasu w ich restauracji pojawia się też i polskie menu. Cała impreza odbyła się w centrum miasta na Cheonggye Plaza – tuż obok charakterystycznego pomniku „Spring Sculpture”, dzieła, które miało nawiązywać swoim wyglądem do buddyjskiej pagody a przypomina kolorowego zakręconego rogala. Wystrzałowy pomnik dla małej, ale głośnej Polonii.

Koreańscy studenci polonistyki w strojach krakowskich
fot. Roman Husarski
„Właściwie to ja jestem z Warszawy…”
fot. Roman Husarski
Ten rozwiany włos.
fot. Roman Husarski
Do odnoszącej sukces w Korei gry doszła i książka!
fot. Roman Husarski
Autorka prezentuje swoją książkę o Koreańczykach z Północy, sierotach mieszkających w Polsce na przestrzeni lat 50-59.
fot. Roman Husarski
Spotkanie na trasie. Chłopaki jadą z Polski do Nepalu przez Koreę. Można śledzić ich poczynania na www.aventurateam.com
Fot. Roman Husarski
Pozując do zdjęć Koreańczycy krzyczą „kimchi”, y krzyczymy „bigos”.
Fot. Roman Husarski

W kolejnym tygodniu po „Dniu Polski” doświadczyłem swojego rodzaju déjà vu ponieważ mój uniwersytet organizował „Dzień Kultur” i wraz z resztą Polaków (dokładnie Polek) przygotowaliśmy małe show. Nasz bigos był dość wyjątkowy, barszcz z proszku obawiam się, że nie powalał, ale mieliśmy najpiękniejsze stroje! Jedynie kimono mogło z nami konkurować. Duma.

Strój łowicki przygotowany do „przymierzania”.
Fot. Roman Husarski
Polak Pakistańczyk dwa bratanki…
Fot. Roman Husarski

Fot. Roman Husarski

Fot. Roman Husarski

Fot. Roman Husarski

 

 

Dodaj komentarz