Korea Południowa

10 wegetariańskich dań kuchni koreańskiej (opcje wegańskie)

Kilka lat temu pisałem, że wegetarianie, a tym bardziej weganie, nie mają łatwo w Korei. Okazuje się jednak, że można dojść do wprawy w wyszukiwaniu bezmięsnych, koreańskich dań. W Internecie znajdziecie wiele podobnych rankingów. Niestety zazwyczaj zawierają one dania, które  nie są w 100% wegetariańskie. Dosyć zabawne, ale praktycznie w każdym zestawieniu znajduje się kimbap z szynką. Bardzo trudno znaleźć tteokbokki, mandu czy doenjang-jjigae w wersji wege. Wraz z Agatą przygotowaliśmy ranking dań, których tradycyjne receptury nie zawierają mięsa ani owoców morza. Powinny zaciekawić nie tylko jaroszy! Dodatkowym plusem tych dań jest ich cena, która jest zazwyczaj przystępna. Celowo pominęliśmy najbardziej oczywisty wybór, czyli wegetariański bibimbap i kimbap.

Dania, które tu prezentujemy, możecie znaleźć w różnych restauracjach. Nie tylko w tych „wegetariańskich”. Najlepszym sposobem, aby namierzyć miejsce, które serwuje konkretne specjały, jest użycie Kakao Map. Wystarczy wpisać koreańską nazwę dania, a aplikacja pokaże nam, gdzie należy się udać.

Na koniec wpisu przedstawiamy kilka przydatnych zwrotów dla wegan i wegetarian. Można je przepisać lub wydrukować, a następnie pokazać przy zamówieniu. Dodaliśmy też romańską transkrypcję koreańskich słów, ale jeżeli nie mówisz po koreańsku, to najlepiej będzie tekst po prostu pokazać. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże wegetarianom, weganom, alergikom, poszczącym lub osobom, które z innych powodów nie chcą jeść mięsa.

 

  1. Jjolmyeon (쫄면) to makaron z warzywami i jajkiem na zimo, tradycyjnie spożywany latem. Ze względu na przystępną cenę, cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Uwaga! Jest pikantnie!

1 myśl na temat “10 wegetariańskich dań kuchni koreańskiej (opcje wegańskie)”

Leave a Reply